Kolory, rozmiary, oświetlenie. Pora dnia, setna część sekundy, siła wiatru. Ostrość lub rozmycie. Detal czy całość. Za obiektywem wszystko ma znaczenie i wartość wszystkiego wzrasta pięciokrotnie. Elementy tworzą kompozycje i każdy składnik tej potrawy tworzy jej wyjątkowość lub pospolitość. Więcej pieprzu czy słodyczy – to zależy od nas.

Shakespeare pisał, że świat to scena, a ludzie to aktorzy odgrywający swoje role zależnie od sytuacji. Ja wolę wierzyć, że świat jest obrazem, my malarzami, a natura modelką, której każdą odsłonę należy przedstawiać i każdy nastój zarejestrować. Wysławiać jej piękno, ale od brzydoty nie uciekając.

Jesteśmy obserwatorami, mieszkańcami świata ciekawymi jego złożoności. Czasami przyjmujemy rolę podglądaczy, niekiedy eksploratorów. Wyruszamy w długie podróże zachłanni coraz to nowszego spojrzenia na tę krainę. Nie obce są nam zwątpienia, ale i nie brak nam ofiarności. Każdy, kto w rękach ściska aparat i umie się nim posługiwać wie, że kiedy chodzi o dobry kadr i świetne zdjęcie to w grę nie wchodzi żadne zmęczenie czy lenistwo, a nawet niebezpieczeństwo.

Natura jednak potrafi nas obezwładnić, zachodem słońca nad górami lub mglistym wschodem zadać rozgramiający cios. Kładzie nas na plecy i każe podziwiać, bo doskonale wie, że żaden pędzel i żadne farby nie oddadzą jej niepowtarzalnego piękna.

Siedzi więc człowiek wpatrzony w przyrodę, wszystkie dni przewijają się przed oczami jak nieskończony film i zadaje sobie pytanie – czy nie marnowałem tak cennego czasu? Lecz wewnętrzny głos obserwatora szybko wyciąga ze zwątpienia.

Przypomnij sobie to uczucie, kiedy stoisz z aparatem przy oku i wszystko, co do tej pory wydawało się szare, nabiera różnorakich barw. Sekundy, które zdawały się tak szybko przemijać teraz nabierają ślimaczego tempa. Czujesz jakbyś w jeden kadr złapał wszystko to, co w świecie najpiękniejsze i zamknął to w swoim małym aparaciku, tylko dla siebie. Doskonale wiesz, że za obiektywem świat się zmienia, a Ty zmieniasz się razem z nim.

PODZIEL SIĘ

Zostaw po sobie ślad!