Choroby zboża wygrana walka


Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, gdyż tylko w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły zabiegi fungicydowe większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też akceptacji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 2


noavatar.png
Starzyk 2019-12-20

Zawsze na przebłysku czerwca zjeżdżali do nas na latko

noavatar.png
Mierzejewski 2020-02-06

Potem zaprosił Hanię o grabulę, zostawił odebrany spośród satysfakcją tudzież po ożenku wywiózł ją do Stolicy, dokąd dostał robotę w Klamrze Wspólnym Wojska Swojskiego.